Zapowiedź – MATCHDAY #39

Rozpoczynamy ostatni dzień meczowy. Dziś wieczorem rozstrzygnie się, która z ekip sięgnie po złoto! Stanie się to po bezpośrednim pojedynku, w którym Merkury podejmie Eko-Hurt. Na brak emocji nie będziemy narzekać również w drugiej lidze, w której zmierzą się Volley ze Staltestem, a także w ‘barażu o baraż’, gdzie dojdzie do pojedynku Speednetu 2 z Krakenem. Oj, ostatni dzień meczowy zdaje się być jednym z najciekawszych dni meczowych w historii SL3. Nie możemy się doczekać!

Volley Gdańsk – Staltest Pomorze

Godz.: 19:00, boisko nr: 1

Po wczorajszych wynikach meczów 22 BLT Malbork z Hydrą oraz Szach-Matu ze Złomowcem, rozjaśniła nam się dość mocno sytuacja. Stało się bowiem jasne, że obojętnie co się nie wydarzy, gracze z Malborka znajdą się poza burtą. Niestety dla Volleya oraz Staltestu stało się też jasne, że Szach-Mat zagwarantował sobie miejsce na podium. To oznacza, że we wtorkowy wieczór hale Ergo Arenę w smutku opuszczać będą albo gracze Volleya albo Staltestu. Wszystko za sprawą tego, że dla jednych z nich zabraknie miejsca na podium. Zdecydowanie większe szanse na medale mają gracze Staltestu, którym do bezpośredniego awansu do elity brakuje tego by wygrali oni choć jednego seta i w dwóch pozostałych nie roztrwonić przewagi ‘małych punktów’. Gdyby stało się jednak inaczej i Staltest przegrałby walkę o pierwszą ligę, to mówilibyśmy o jednym z największych zwrotów akcji w historii Siatkarskiej Ligi Trójmiasta. Uważamy, że do takiego nie dojdzie, ale Staltest zagra we wtorkowy wieczór pod ogromną presją, która może przełożyć się na ich potencjalne problemy. Z pewnością na taki scenariusz liczą gracze Volley Gdańsk, którzy mają szanse na to by skorzystać z początku okresu urlopowego i skorzystać z super okazji ‘last minute’. Jeśli ‘żółto-czarni’ wygrają dziś za komplet punktów to prawdopodobnie wskoczą w ligowej tabeli nad swojego wtorkowego rywala. Czemu prawdopodobnie? Bo może się okazać, że będą mieli gorsze ‘małe punkty’ od drużyny Arkadiusza Kozłowskiego. Oj, będzie ciekawie.

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 1-2

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

APV Gdańsk – Hapag-Lloyd

Godz.: 19:00, boisko nr: 2

Dla obu drużyn wtorkowe spotkanie będzie pożegnaniem z trzecią klasą rozgrywkową. W zdecydowanie lepszych nastrojach z trzecią ligą żegnają się gracze Grzegorza Żyły-Stawarskiego, którzy w sezonie Wiosna’24 zgromadzili dziesięć punktów w trzynastu spotkaniach. Na taki dorobek złożyło się dziesięć porażek oraz trzy zwycięstwa. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, można odnieść wrażenie, że spadającym z ligi graczom APV zabrakło…czasu. Na przestrzeni sezonu, team w szarych trykotach zaprezentował bowiem dwa oblicza. Dość dobrze obrazują to spotkania APV z Portem Gdańsk. W pierwszym meczu obu drużyn, zespół Grzegorza Żyły-Stawarskiego zagrał tragicznie i w konsekwencji jednego z setów przegrał…do trzech. Dokładnie z tym samym Portem, dwa miesiące później gracze APV zaprezentowali się o niebo lepiej i finalnie to właśnie oni cieszyli się ze zwycięstwa. Co ciekawe, kilkanaście dni wcześniej ograli jeszcze Craftvenę i to pokazuje, że w obecnym sezonie mieli szanse na utrzymanie. Cóż, stało się inaczej. We wtorkowy wieczór przedostatnia drużyna w ligowej tabeli będzie miała okazję do poprawienia nastrojów. Aby tak się stało APV musi wygrać za komplet punktów. Wydaje się, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobnym. W obecnej kampanii Hapag-Lloyd rozegrał trzynaście meczów, w których ani razu nie udało im się sięgnąć po choćby jeden punkt. Najbliżej szczęścia team Joanny Kożuch był w minionym tygodniu, w którym w jednym z setów ugrali 19 punktów. Wydaje nam się, że sukcesywnie dystans pomiędzy ‘Logistykami’ a innymi drużynami w lidze się zmniejsza i tego trendu już nic nie powstrzyma. Jesteśmy przekonani, że wspólne treningi oraz doświadczenie zbierane w lidze niedługo zaprocentują i w nowopowstałej czwartej lidze, ‘Pomarańczowi’ będą zbierać pierwsze owoce ciężkiej pracy.

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

KRUK Volley – Drużyna A

Godz.: 19:00, boisko nr: 3

Drużynę A w trzeciej klasie rozgrywkowej utrzymuje aktualnie już tylko matematyka. Do niedawna team Karola Majkowskiego mógł żyć w przeświadczeniu, że uda im się utrzymać. Niestety końcówka sezonu zbiegła się w czasie z gorszą formą drużyny w czarnych strojach. Ostatnie pięć spotkań to aż cztery porażki i tylko jedno zwycięstwo po podziale punktów. Łącznie na piętnaście możliwych punktów, Drużyna A zgarnęła zaledwie cztery. Dla porównania ich główni rywale w walce o utrzymanie – drużyna Tiger Team zgarnęła ich aż dziesięć. Co ciekawe – wliczają się do tego trzy oczka w konfrontacji z Drużyną A. Choć zabrzmi to dla Drużyny A boleśnie, to uważamy, że utrzymanie ‘Tygrysów’ kosztem Drużyny A zdaje się być dość… sprawiedliwe. Jeśli chodzi o wtorkowego rywala Drużyny A – Kruk Volley to kwestia ich spadku z ligi rozstrzygnęła się już jakiś czas temu. Co ciekawe – ‘Kruki’ wygrali w obecnej kampanii dokładnie taką samą liczbę spotkań jak Drużyna A. Niestety dla nich sumarycznie wygrali o trzy sety mniej i biorąc pod uwagę to, że z ligi spada pięć ekip – co do ‘Kruczego losu’ nie było wątpliwości. Wtorkowa konfrontacja będzie dla obu ekip okazją na poprawienie niezbyt dobrych nastrojów.

Typ Redakcji: 1-2

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 1-2

Typ Eksperta (Maciej Kot): 1-2

Speednet 2 – Kraken

Godz.: 20:00, boisko nr: 1

Według dość powszechnej opinii, w obecnym sezonie, grupa A w trzeciej lidze była zdecydowanie mocniejsza niż B. O tym czy faktycznie tak było przekonamy się już za kilka godzin. W obecnym sezonie awans do drugiej ligi jest utrudniony tym bardziej, że aby dostać się do drugiej klasy rozgrywkowej trzeba wywalczyć bezpośredni awans, albo wygrać…dwa mecze barażowe. Pierwszym z nich jest ‘baraż o baraż’, w którym zmierzą się trzecia siła grupy A oraz druga grupy B. Jeśli chodzi o Speednet to w obecnej kampanii, zespół Marka Ogonowskiego przegrał zaledwie dwa spotkania. Niestety dla ‘Różowych’, konkurencja w obecnym sezonie była piekielnie mocna o czym świadczy liczba punktów zdobytych przez BES Boys BLUM oraz Challengers. Jeśli chodzi o zespół Jurija Charczuka to przez długi czas obecnej kampanii wydawało się, że ‘obejdą się oni smakiem’ i dwa pierwsze miejsca zgarną gracze Fux Pępowo oraz Team Spontan. Mimo, że mało kto wskazywał na taki scenariusz, Kraken pokonał w sezonie obie faworyzowane drużyny i zagwarantował sobie prawo do gry we wtorkowym meczu. Która z drużyn będzie we wtorek górą? Sądzimy, że więcej argumentów mają gracze Speednetu. Jak pokazał jednak obecny sezon – Kraken potrafi grać dobrą siatkówkę i zaskoczyć rywala.

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 2-1

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

DNV – Tiger Team

Godz.: 20:00, boisko nr: 2

Jakie scenariusze leżą aktualnie na stole? Realny jest tylko jeden – ten, w którym Tiger Team utrzymuje się w trzeciej klasie rozgrywkowej. Jest również ten, o którym należy wspomnieć, ale jest on tak mało prawdopodobny, że ‘szkoda strzępić’. Jest to bowiem scenariusz wyjęty z baśni Andersena, w którym Tiger Team przegrywa z DNV 0-3 dużą różnicą małych punktów, a na dodatek Drużyna A wygrywa z ‘Krukami’ 3-0 i małymi punktami demoluje przeciwnika. Ok, przebrnęliśmy przez to, o czym trzeba było napisać. Prawda jest taka, że utrzymanie ‘Tygrysów’ jest tak pewne, że aby zarobić złotówkę w razie przegranego zakładu dalibyśmy sobie uciąć rękę. Rozumiecie – mimo, że nagroda z wygranej niezbyt okazała, to wciąż jest to jednak pieniądz, który leży na ulicy. Choć wyobraźnie mamy naprawdę bujną to nie ma takiej siły, żeby Tiger Team przerżnął z DNV za komplet punktów, co i tak byłoby tylko częścią całej układanki. Szerzej o sytuacji ‘Tygrysów’ porozmawialiśmy w trakcie ostatniego magazynu. W naszych oczach team Dawida Staszyńskiego dysponuje takim potencjałem, że spokojnie powinien być o kilka pozycji w ligowej tabeli wyżej. Wspomniany potencjał team w granatowych barwach udowodnił w czterech ostatnich spotkaniach, w których na dwanaście możliwych oczek, Tiger sięgnął po 10. Sądzimy, że we wtorkowy wieczór dorzucą kolejne trzy. Jeśli chodzi o DNV, to zespół Stanisława Paszkowskiego jest już pogodzony z tym, że w kolejnym sezonie wystąpią oni w czwartej klasie rozgrywkowej. W obecnej kampanii drużyna z Gdyni miała lepsze i gorsze momenty, ale wygrywając zaledwie dwa z dwunastu spotkań nie ma co liczyć na trzecioligowy byt. Tak jak pisaliśmy, nie sądzimy, że we wtorek niekorzystny bilans ulegnie poprawie.

Typ Redakcji: 0-3

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 0-3

Typ Eksperta (Maciej Kot): 1-2

TGD – MiszMasz

Godz.: 20:00, boisko nr: 3

Dla którejś z drużyn, wtorkowe spotkanie będzie ‘gwoździem do drugoligowej trumny’. Po czterech punktach w dwóch ostatnich spotkaniach Floty Active Team 2, stało się jasne, że obojętnie jaką konfiguracji spotkań nie ułożymy, to przegrany meczu będzie miał kłopociki. Albo spadną bezpośrednio, albo w najlepszym przypadku, dzięki lepszemu bilansowi małych punktów zagrają w meczu barażowym. Stanie się tak w momencie, kiedy spotkanie małą różnicą punktową wygra 2-1 ekipa TGD. Jeśli jednak spotkanie przegra TGD, to żadna siła nie utrzyma ich w drugiej lidze. Oczywiste jest to, że lepszą sytuację w tabeli mają gracze MiszMasz, którzy w przypadku wygranej w stosunku 2-1 unikną nie tylko spadku, ale również meczu barażowego. Tak jak podkreślaliśmy jakiś czas temu – MiszMasz nie musiałby się martwić o drugoligowy byt, gdyby choć raz w obecnym sezonie wygrał spotkanie za komplet punktów, co tylko pokazuje jak bardzo jest to ważne. Która z drużyn ma w naszych oczach więcej szans na wygraną? Uważamy, że więcej argumentów mają gracze Michała Grymuzy, którzy w przeszłości byli kilka razy w podbramkowych sytuacjach. Za każdym razem wychodzili z opresji obronną ręką. Czy podobnie będzie i tym razem? Stawiamy na 2-1 dla MiszMaszu.

Typ Redakcji: 1-2

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 1-2

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

Flota Active Team – Tufi Team

Godz.: 21:00, boisko nr: 1

Choć mówiliśmy o tym wielokrotnie to nie zawahamy się powtórzyć. Przez bardzo długi czas obecnego sezonu, wydawało się, że ‘karty zostały rozdane’. O ile w grupie mistrzowskiej sytuacja była zagmatwana przez niemal cały czas tak w grupie spadkowej chyba nikt nie spodziewał się większych perturbacji. Według ‘ładu’, który panował jeszcze kilka dni temu, wydawało się, że z ligi polecą MPS Volley oraz Tufi Team. Dodatkowo, nie po raz pierwszy w swojej historii Flota Active Team miała grać w meczu barażowym o prawo gry w pierwszej lidze w kolejnym sezonie. Co stało się, że narracja się zupełnie zmieniła? Niech za wytłumaczenie posłuży 18 sekundowy filmik:

Nie ma się co oszukiwać, Tufi był już jedną nogą w drugiej lidze. Nagle, po zwycięstwie z Bossmanem za komplet punktów oraz wygraną z MPS-em, nasz wrestler wciąż ma szanse na utrzymanie. Aby tak się stało, zespół Mateusza Woźniaka musi wygrać z Flotą Active Team za komplet punktów. O to nie będzie rzecz jasna łatwo, bo w naszym odczuciu na przestrzeni całego sezonu Flota grała lepiej. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, cała sytuacja ma drugie dno. Tym jest to, że jeśli spojrzymy na historię to dostrzeżemy, że to Tuffikom wiodło się w bezpośrednich spotkaniach lepiej. Czy podobnie będzie i tym razem? Nawet, jeśli to wydaje nam się, że komplet punktów dający Tufi baraże jest mało prawdopodobnym scenariuszem. Choć będzie blisko to w naszych oczach Flota będzie miała po meczu więcej powodów do optymizmu.

Typ Redakcji: 1-2

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 2-1

Typ Eksperta (Maciej Kot): 1-2

Merkury – Eko-Hurt

Godz.: 21:00, boisko nr: 2

To będzie idealne zakończenie sezonu Wiosna’24. Wszystko za sprawą tego, że o tym, która z drużyn sięgnie po złote medale zadecyduje ostatni, bezpośredni mecz pomiędzy Merkurym a Eko-Hurtem. Na przestrzeni sezonów, obie drużyny poznały już smak mistrzostwa. W przypadku Merkurego były to cztery tytuły zdobywane w sezonach: Wiosna’21, Jesień’21, Wiosna’22 oraz Jesień’22. Jeśli chodzi o Eko-Hurt to z mistrzostwa ‘Hurtownicy’ cieszyli się dwukrotnie. Po pierwszy tytuł sięgnęli w sezonie Jesień’20 i na drugi musieli czekać trzy lata. Ostatecznie sięgnęli po niego w sezonie Jesień’23, co sprawia, że przynajmniej do godziny 21:00 będą aktualnym Mistrzem SL3. Jeśli chodzi o obecny sezon to przez bardzo długi czas wydawało się, że Eko-Hurt będzie ‘pewniakiem’. Pierwsze siedem spotkań obecnej kampanii to rewelacyjna forma zespołu Konrada Gawrewicza, po której Eko-Hurt liderował w tabeli. Po czasie dobrze naoliwiona maszyna zaczęła szwankować, zespół wpadł w dołek i w konsekwencji w pięciu kolejnych spotkaniach wygrali tylko dwa razy i na piętnaście możliwych punktów sięgnął po zaledwie…pięć. Gorszy okres Eko-Hurtu wykorzystała ekipa Piotra Peplińskiego, która aktualnie może poszczycić się kapitalną serią jedenastu zwycięstw z rzędu! Uważamy, że kwestia mistrzostwa byłaby już rozstrzygnięta, gdyby w kilku spotkaniach Merkury potrafił postawić kropkę nad ‘i’ wygrywając za komplet punktów. Tak czy siak biorąc pod uwagę okoliczności jakiekolwiek marudzenie byłoby niegodziwością. Która z drużyn sięgnie po mistrzostwo? Zdecydowanie większe szanse na tryumf mają gracze Merkurego, którzy do mistrzostwa potrzebują tylko jednego punktu. Aby jednak mówić o stuprocentowym szczęściu – Merkury zrobi wszystko by dziś wygrać. W naszym odczuciu to im się uda.

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 1-2

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

Inter Marine Masters – ACTIVNI Gdańsk

Godz.: 21:00, boisko nr: 3

Choć przed sezonem wiadomym było to, że w trzeciej lidze grupy A jest spora konkurencja to jednak zarówno Inter Marine Masters, jak i ACTIVNI Gdańsk mieli nadzieje, że uda im się wskoczyć na podium rozgrywek. Cóż. Dziś wiemy, że plan nakreślany w głowach graczy obu drużyn się nie zmaterializuje. W najbardziej optymistycznym wariancie, zarówno jedni jak i drudzy mogą powalczyć o czwarte miejsce. Aby tak się jednak stało, jedna z ekip musi wygrać za komplet punktów, a na dodatek zrobić to dużą różnicą małych punktów. Wszystko za sprawą faktu, że BL Volley, które znajduje się tuż za podium ma o wiele lepszy bilans niż zarówno ‘Mastersi’, jak i ACTIVNI. W naszym odczuciu mecz zakończy się podziałem punktów, a to z kolei sprawi, że jedna z ekip skończy sezon na…siódmym miejscu, co będzie bardzo dużym rozczarowaniem. Co ciekawe, do bezpośredniego spotkania obu drużyn miało dojść już w ubiegły czwartek. Ostatecznie, Inter Marine Masters dogadało się z Bayerem Gdańsk, aby ci ich zastąpili i jak się okazało była to dobra decyzja dla ‘Aptekarzy’. W bardzo wyrównanym meczu z ACTIVNYMI, Bayer Gdańsk wygrał bowiem spotkanie i skomplikował sytuację drużyny Artura Kurkowskiego w ligowej układance. Która z drużyn wygra wtorkowe starcie? Nieco więcej szans dajemy ‘Mastersom’. Uważamy jednak, że będzie to wyrównane spotkanie, które zakończy się podziałem punktów.

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 2-1

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

Start a Conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.