Zapowiedź – MATCHDAY #33

Jedziemy z kolejnym dniem meczowym. W czwartkowy wieczór dojdzie do kilku bardzo ważnych spotkań w kontekście mistrzostwa, awansów oraz spadków do niższej klasy rozgrywkowej. Rewelacyjnie zapowiadają się mecze Merkurego ze Speednetem oraz spotkanie w trzeciej lidze grupy B, w której Team Spontan zmierzy się z Krakenem. Zapraszamy na zapowiedź!

TGD – Hydra Volleyball Team

Godz.: 19:00, boisko nr: 1

Do zakończenia sezonu Wiosna’24, gracze TGD mają trzy spotkania, w których zmierzą się z walczącymi o utrzymanie Maritexem oraz MiszMaszem. Bez wątpienia będą to absolutnie kluczowe mecze w kontekście utrzymania w drugiej klasie rozgrywkowej. Czwartkowy wieczór będzie dla ‘Drogowców’ czymś extra. Meczem, w którym TGD może sprawić, że do najważniejszych bojów w sezonie będą przystępować z lepszym dorobkiem punktowym. Choć w TGD nie wierzy w zasadzie nikt, to każdy punkt w rywalizacji z faworyzowaną Hydrą będzie bardzo dobrym wynikiem. W nieco podobnym położeniu zespół Maćka Kota znalazł się na początku obecnego tygodnia, kiedy rywalizował ze Złomowcem Gdańsk. Choć większość typerów wskazywała na to, że Złomowiec zgarnie komplet oczek to finalnie TGD schodziło z parkietu bogatsze o jeden punkt. Czy podobnie będzie w konfrontacji z Hydrą? Nie ma co do tego wątpliwości – Hydra jest wyraźnym faworytem spotkania. Jak pokazał jednak obecny sezon ‘Bestia’ nie zawsze grała na miarę swoich możliwości i w konfrontacji, w której powinni wygrywać za komplet oczek męczyli się niemiłosiernie. Tak było w pamiętnym meczu ze świeżo upieczonym spadkowiczem – Oliwą Team. Dodatkowym argumentem na to, że TGD nie jest bez szans na ligowe punkty jest fakt, że Hydra straciła już szanse na walkę o podium rozgrywek. To oznacza, że w czwartkowy wieczór ‘Bestii’ może być trudno o mobilizację.

Typ Redakcji: 0-3

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 1-2

Typ Eksperta (Maciej Kot): 0-3

MiszMasz – Flota Active Team 2

Godz.: 19:00, boisko nr: 2

Tak jak wspominaliśmy przy okazji jednej z ostatnich zapowiedzi – na tym etapie sezonu nie ma już meczów o nic. Dla obu drużyn, które zmierzą się o godzinie 19:00 na boisku numer 2 będzie to absolutnie kluczowe spotkanie w kontekście utrzymania w drugiej lidze. Dwa dni temu stało się jasne, że pierwszym spadkowiczem z drugiej ligi będzie Oliwa Team. To oznacza, że z drugą klasą rozgrywkową pożegnają się jeszcze co najmniej dwie drużyny. Dodatkowo, trzecia ekipa powalczy o utrzymanie w meczu barażowym. Na trzy wspomniane miejsca przypada na chwilę obecną cztery ekipy. Owszem, może się okazać, że do wspomnianej liczby dołączy jeszcze AXIS, ale jest to dość mało prawdopodobne. Cztery drużyny, o których mowa to Maritex, TGD, oraz właśnie MiszMasz i Flota. Na finiszu rozgrywek nieco lepszą sytuację mają gracze MiszMaszu, którzy zgromadzili o jeden punkt więcej od czwartkowych rywali. Z drugiej strony musimy podkreślić to, że rozegrali oni o jedno spotkanie więcej i ich sytuacja jest daleka od komfortowej. Która z drużyn wygra mecz? Wydaje się, że nieco więcej argumentów przemawia na korzyść MiszMaszu. W naszym odczuciu nie bez znaczenia jest również fakt zdecydowanie większego doświadczenia po stronie zespołu Michała Grymuzy. MiszMasz już kiedyś pokazywał, że z opresji potrafi wyjść obronną ręką. Czy podobnie będzie i tym razem?

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 2-1

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

APV Gdańsk – Wolves Volley

Godz.: 19:00, boisko nr: 3

Sytuacja w trzeciej lidze grupy B zdaje się być już wykrystalizowana. Po stratach punktów w kilku meczach, Wolves Volley oddalili się w ostatnim czasie od podium rozgrywek. Aktualnie team Mikołaja Stempina zajmuje co prawda czwarte miejsce i do podium rozgrywek traci zaledwie jedno oczko, ale cała sytuacja zdaje się być bardziej zagmatwana. W telegraficznym skrócie – Wolves Volley rozegrał od trzeciej drużyny w lidze o dwa spotkania więcej. Owszem, przed Krakenen dwa bardzo trudne spotkania z Fuxem Pępowo oraz Team Spontan, w których Kraken może dwa razy przegrać, ale mimo wszystko – to gracze zza wschodniej granicy wydają się faworytem w wyścigu o podium rozgrywek. Jeśli jednak Wolves Volley nadal marzą o medalach, to w czwartkowy wieczór nie mogą pozwolić sobie na żadną wpadkę i muszą zgarnąć komplet punktów. Zadanie to nie wydaje się przesadnie trudne. ‘Wilki’ zmierzą się bowiem z przedostatnią drużyną w ligowej tabeli, dla której spadek do czwartej ligi zdaje się być już przesądzony. W czwartkowy wieczór team Grzegorza Żyły-Stawarskiego stoczy dwa arcytrudne pojedynki, w których to rywale zdają się być zdecydowanym faworytem. To oznacza z kolei, że niemal na pewno dziś wieczorem poznamy spadkowicza z ligi. O tym czy będzie to godne pożegnanie z trzecioligowymi rozgrywkami, przekonamy się niebawem.

Typ Redakcji: 0-3

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 0-3

Typ Eksperta (Maciej Kot): 0-3

Kraken – APV Gdańsk

Godz.: 20:00, boisko nr: 1

Choć w teorii wciąż jest szansa na to by APV Gdańsk utrzymało się w trzeciej lidze, to powiedzmy to sobie wprost – jest to scenariusz patykiem po wodzie pisanym. Aby jednak myśleć o cudzie, gracze Grzegorza Żyły Stawarskiego musieliby wygrać oba czwartkowe spotkania i to na dodatek za komplet punktów. Ani w meczu z Wolves Volley, ani tym bardziej z Krakenem taki scenariusz nie brzmi poważnie. No bo wiecie. Równie dobrze, Redakcja mogłaby pisać zamiast na stronie sl3.com.pl, to do New York Times’a. Trzeba znać miejsce w szeregu. To zbyt wysokie progi na APV-owskie nogi. Aktualnie obecność zespołu z siódmego miejsca w ligowej tabeli w trzeciej lidze w przyszłym sezonie to dwa niepasujące do siebie elementy. Sądzimy, że wiedzą o tym sami gracze w szarych trykotach, którzy ‘przemycają tę informację między wierszami’. Małe szanse zespołu APV to rzecz jasna świetna informacja dla Krakena, który walczy obecnie o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Ech, gdyby tylko Kraken grał tak od początku. Wiadomo, że gdybanie punktów ‘Bestii’ nie dostarczy, ale jednak trudno o tym nie wspomnieć. Tak czy inaczej – sądzimy, że o ile gracze zza wschodniej granicy nie zbagatelizują rywala, to do konfrontacji z Team Spontan przystąpią w doskonałych nastrojach.

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak):  3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

KRUK Volley – Pekabex

Godz.: 20:00, boisko nr: 2

Po wtorkowym trumfie nad drużyną DNV, zespół ‘Kruków’ przystępuje do przedostatniego meczu w sezonie Wiosna’24. Aktualnie, team Jakuba Florczaka znajduje się na dwunastym miejscu w ligowej tabeli i prawdę mówiąc – ich szanse na utrzymanie w trzeciej klasie rozgrywkowej są już iluzoryczne. Nie zmienia to postaci rzeczy, że w czwartkowy wieczór ‘niebiesko-zieloni’ powinni zanotować awans w ligowej tabeli o jedno miejsce. Trudno bowiem wyobrazić sobie scenariusz, w którym ‘Kruki’ miałyby stracić punkt w rywalizacji z Pekabexem. Z drugiej strony – środkowa partia meczu z DNV pokazała, że w kontekście ‘Kruków’ – niemożliwe nie istnieje. Uważamy, że umiejętności drużyny są dużo przed ich mentalem. Nie ma się co oszukiwać – wtorkową konfrontację ‘Kruki’ powinni wygrać za komplet punktów. Czasami zdarzają im się jednak długie fragmenty, w których wyglądają oni na drużynę, która po raz pierwszy gra w siatkówkę. Kto wie, być może jeśli taki moment trafi się również w czwartek, to Pekabex zgarnie historyczny punkt w Siatkarskiej Lidze Trójmiasta? Dla zespołu Sylwestra Króla czwartkowy pojedynek będzie przedostatnim meczem sezonu Wiosna’24. Wobec tego czas na pewne podsumowania. Wiedzieliśmy, że drużynie z południa Gdańska będzie piekielnie trudno o punkty, jednak sądziliśmy, że progres, który będzie czyniła drużyna będzie ‘wykładniczy’. Od pewnego czasu Pekabex ma z tym jednak problem i sądzimy, że w czwartkowy wieczór się to potwierdzi.

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

AXIS – Maritex

Godz.: 20:00, boisko nr: 3

Na finiszu sezonu w zdecydowanie lepszej sytuacji zdają się być gracze Fabiana Polita – AXIS. ‘Czerwoni’ rozegrali w obecnej kampanii dziesięć spotkań, w których wygrali trzy mecze i siedmiokrotnie schodzili z parkietu jako pokonani. Dorobek dwunastu punktów sprawia, że przed rozpoczęciem obecnego tygodnia rozgrywek AXIS plasował się na bezpiecznym – ósmym miejscu w tabeli. Czy wobec tego drużynę AXIS możemy wyłącznie chwalić? Cóż, niekoniecznie. Do pewnego momentu beniaminek rozgrywek zdawał się być jedną z rewelacji obecnej edycji. Drużyna niejednokrotnie pokazywała się z bardzo dobrej strony w meczach, w których to rywale byli zdecydowanym faworytem. Niestety – tam, gdzie trzeba było udowodnić klasę i zagrać jak na faworyta przystało – AXIS zawodził. Tak było w konfrontacji z TGD czy MiszMaszem. Czy podobnie będzie również w czwartkowy wieczór? Taki scenariusz to ostatnia deska ratunku dla drużyny Michała Pietrasika. Do czwartkowej potyczki zespół Maritexu przystępuje jako przedostatnia drużyna w ligowej tabeli, która przez bardzo długi okres pozostawała drużyną, która nie miała na swoim koncie ani jednej wygranej. To zmieniło się jednak w niedawnym spotkaniu z Flotą. Niestety dla Maritexu, kolejny mecz okazał się kolejnym rozczarowaniem i zespół w fioletowych strojach musiał uznać wyższość Dream Volley. Jak będzie w konfrontacji z AXIS? W naszym odczuciu AXIS wygra spotkanie i zagwarantuje sobie drugoligowy byt na przyszły sezon. To rzecz jasna, nie jest dobrą wiadomością dla ich rywali.

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 2-1

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

Kraken – Team Spontan

Godz.: 21:00, boisko nr: 1

W naszym odczuciu bezpośrednie spotkanie pomiędzy drużynami jest jednym z najważniejszych spotkań w obecnym sezonie i nie mówimy tu bynajmniej wyłącznie o trzeciej lidze. Mecz będzie najprawdopodobniej odpowiedzią, która z ekip zajmie wyższe miejsce tabeli, które będzie dawało szanse na powalczenie o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Aktualnie lepszą sytuacją w ligowej układance mogą pochwalić się gracze Piotra Raczyńskiego, którzy zgromadzili o cztery punkty więcej. Warto podkreślić jednak fakt, że do bezpośredniej konfrontacji, do której dojdzie około godziny 21:00 dojdzie już w zupełnie innym położeniu, przede wszystkim Krakena. Team zza naszej wschodniej granicy zmierzy się chwilę wcześniej z APV Gdańsk i nie ma co ukrywać – będzie zdecydowanym faworytem starcia. Trudno wyobrazić nam sobie scenariusz, w którym zespół Grzegorza Żyły-Stawarskiego mógłby przeciwstawić się Krakenowi i powalczyć o choćby jeden punkt. Jeśli zatem wszystko pójdzie po myśli trzeciej siły obecnego sezonu, to przy równej liczbie rozegranych spotkań do meczu ze Spontanem podejdą z zaledwie jednym punktem straty (przy równej liczbie meczów). Owszem, nadal to ‘Spontaniczni’ mogą pochwalić się lepszym bilansem małych punktów, a to z kolei sprawia, że wszystko wskazuje na to, że nawet jeśli Spontan przegra spotkanie w stosunku 1-2, to utrzyma miejsce wicelidera. Która z drużyn wygra? W ostatnim meczu było dla ‘Spontanicznych’. We wspominanym okresie, Kraken prezentował się jednak dużo gorzej niż obecnie. Mimo to, nieco więcej szans na tryumf dajemy drużynie Piotra Raczyńskiego. Chcemy jednak podkreślić, że wynik w drugą stronę nas w ogóle nie zaskoczy.

Typ Redakcji: 1-2

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 2-1

Typ Eksperta (Maciej Kot): 1-2

Merkury – Speednet

Godz.: 21:00, boisko nr: 2

Jesteśmy niemal przekonani, że każdy kto czyta tę zapowiedź, choć raz w swoim życiu układał puzzle. Piszemy o tym teraz, ponieważ w naszym odczuciu Merkury ułożył już niemal wszystkie elementy, na których dostrzec można mistrzowski tron. Do ułożenia całości drużynie Piotra Peplińskiego brakuje już zaledwie trzech elementów. Czy Merkuremu uda się dopiąć swego czy może jednak jeden z elementów niweczących całą pracę zapodział się w domowym bałaganie? O tym przekonamy się niebawem. Z całą pewnością czwartkowe spotkanie kreuje nam się na hit Siatkarskiej Ligi Trójmiasta. O sytuacji lidera rozgrywek w ostatnim czasie powiedzieliśmy niemal wszystko. Czas wspomnieć o kapitalnej formie Speednetu, która sprawia, że kto wie – ‘Różowi’ być może włączą się do walki o pierwszy tytuł mistrzowski w Siatkarskiej Lidze Trójmiasta. Brzmi to szalenie? Hm, a to czemu? Speednet wygrał pięć z sześciu ostatnich spotkań. Co ciekawe, we wspomnianym okresie uległ tylko…Merkuremu. W tamtym meczu, ‘Programiści’ nie byli jednak w optymalnym zestawieniu, które sprawia, że są oni w stanie wyciągnąć z pędzącego bolidu prawdziwą moc. Z tego co wiemy – w czwartkowy wieczór będzie inaczej, a to oznacza z kolei, że wygrana (nie tylko meczu) pozostaje kwestią otwartą. O tym czy czwartkowy wieczór przybliży nas do pierwszych odpowiedzi czy wręcz przeciwnie – sprawi, że znaków zapytania będzie jeszcze więcej, przekonamy się już za kilka godzin. Z całą pewnością będzie to jednak pasjonujący wieczór. Obyśmy się nie zawiedli.

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 1-2

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

Flota Active Team – MPS Volley

Godz.: 21:00, boisko nr: 3

Jak na nasze wychodzi na to, że czwartkowe spotkanie z Flotą Active Team będzie ‘gwoździem do MPS-owej trumny’. Pisząc te ostre słowa mamy na myśli rzecz jasna to, że Miłośnicy Piłki Siatkowej przypieczętują swój spadek do drugiej klasy rozgrywkowy. O to, że zespół Jakuba Nowaka podejmie rękawice w drugiej lidze, jesteśmy bowiem spokojni. Historycznie różnie bywało z drużynami, które spadały do niższych klas rozgrywkowych. Przykład MPS-u pokazuje, że spadek nie zawsze oznacza ‘koniec świata’, a bywa początkiem nowej historii. Oczywiście istnieje jeszcze matematyczna szansa na to, że Miłośnicy Piłki Siatkowej zdołają się wykaraskać. Aby tak się jednak stało, musiałoby dojść do kilku niewyobrażalnych splotów okoliczności. Tak jak jednak wspomnieliśmy między wierszami, w naszym odczuciu to Flota Active Team wygra czwartkowe spotkanie. Zespół Karoliny Kirszensztein walczy aktualnie o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale ich sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż MPSu czy Tufi Team. Z drugiej strony, ósma drużyna obecnego sezonu będzie chciała zrobić wszystko by uniknąć meczu barażowego, w którym wszystko jest możliwe. Gdyby jednak stało się inaczej i Flota wystąpiła w barażach to byłby to już drugi sezon z rzędu, w którym drużyna mierzyłaby się  o prawo gry w pierwszej lidze w kolejnym sezonie. Dwa razy się udało, czy tym razem byłoby podobnie?

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

Start a Conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.