Zapowiedź – MATCHDAY #31

Rozpoczynamy jedenasty tydzień rozgrywek. Najciekawszymi spotkaniami zdają się być mecze w drugiej lidze, w której BEemka zmierzy się z Szach-Matem, natomiast Volley Gdańsk z 22 BLT Malbork. Zapraszamy na zapowiedź!

Szach-Mat – Oliwa Team

Godz.: 20:30, boisko nr: 1

Przed ‘Szachistami’ absolutnie kluczowy dzień w sezonie Wiosna’24. Choć w pewnym etapie obecnego sezonu wydawało się, że team Dawida Kołodzieja zepsuł wszystko na całej linii, byliśmy świadkami nieoczekiwanego zwrotu sytuacji. W ostatnim czasie team ‘Szachistów’ zaprezentował bardzo dobrą formę i przed końcową fazą sezonu ma na swoim koncie 22 punkty, czyli dokładnie tyle ile drużyna znajdująca się na trzecim miejscu podium. Warto podkreślić, że aktualnie znajdujemy się w momencie, w którym 5-6 drużyn z ligowego topu siedzi w domach z kalkulatorami w rękach. Aktualnie możliwych konfiguracji i scenariuszy jest bowiem tyle, że trudno je wszystkie podsumować i spisać. Jeśli chodzi o Szach-Mat to gracze w czarnych strojach mają do rozegrania trzy spotkania. Z Oliwą, BEemką oraz Złomowcem Gdańsk. Wydaje się, że w dwóch z trzech pojedynków Szach-Mat będzie faworytem, ale biorąc pod uwagę w jakim gazie znajduje się BEemka – w obozie Szach-Matu liczą na to, że z Oliwą i Złomowcem musi być komplet oczek. W pierwszym pojedynku – z Oliwą, taki scenariusz zdaje się być bardzo prawdopodobny. Zespół z ‘serca Gdańska’ rozegrał w obecnej kampanii dziesięć spotkań, w których ani razu nie zdołali wygrać. Obecnie team Dawida Karpińskiego jest jedną z trzech spośród czterdziestu sześciu drużyn, które na swoim koncie nie mają ani jednej wygranej. Cóż – wydaje się, że w poniedziałek nie dojdzie do przełamania. Uważamy, że bardzo dużą niespodzianką byłby chociaż jeden punkt. My przychylamy się jednak do ponad 85% typerów stawiających na komplet punktów ‘Szachistów’.

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

Wolves Volley – Port Gdańsk

Godz.: 20:30, boisko nr: 2

Ależ to był rozczarowujący występ ‘Wilków’. Po wygranej z Team Spontan, w minionym tygodniu drużyna Mikołaja Stempina przystępowała do kolejnego meczu w ramach rozgrywek Siatkarskiej Ligi Trójmiasta. Dla graczy w czarnych strojach był to mecz szczególny. ‘Wilki’ mierzyły się bowiem z Krakenem i bezpośredni pojedynek z zespołem zza naszej wschodniej granicy miał w naszym odczuciu ogromne znaczenie w kontekście walki o podium rozgrywek.. Mimo, że ‘Wilki’ zdawały się być wówczas w optymalnej formie, a na dodatek do spotkania podchodziły po zwycięstwie w pierwszym meczu pomiędzy obiema drużynami, to w ubiegłotygodniowym starciu nie zdołali ugrać choćby seta. Poza pierwszym setem, w którym ‘Wataha’ prezentowała się jeszcze nieźle – druga i trzecia odsłona była już bardzo słaba. Konsekwencją tego były przegrane setów do 12 oraz 13 i co gorsze – zero punktów do ligowej tabeli. W poniedziałkowy wieczór ‘Wataha’ stanie przed szansą na zrehabilitowanie się za wspomnianą porażkę. Rywalem Wolves Volley będzie bowiem ekipa Portu Gdańsk, która do meczu przystąpi z…pięcioma porażkami z rzędu na koncie. Co ciekawe – fatalna seria rozpoczęła się 3 kwietnia w meczu z…Wolves Volley. Z pewnością w zespole Arkadiusza Sojko liczą na to, że i tym razem w meczu z ‘Wilkami’ dojdzie do odwrócenia pewnego trendu – tym razem tego fatalnego. Potencjalna wygrana ekipy ‘z doków’ pozwoliłaby im oddalić od siebie widmo spadku, które wciąż stanowi realne zagrożenie. W naszym odczuciu bliżej do zwycięstwa jest jednak ekipa Wolves Volley.

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

TGD – Złomowiec Gdańsk

Godz.: 20:30, boisko nr: 3

Patrząc na to jak aktualnie układa się tabela w drugiej lidze, wydaje się, że kwestia walki o utrzymanie rozegra się pomiędzy pięcioma drużynami. Wszystko wskazuje na to, że będzie to: Oliwa, Maritex, Flota, MiszMasz oraz TGD. Zaledwie jedna z wymienionych drużyn przejdzie przez najbliższy okres ‘suchą stopą’. Aż trzy drużyny czeka bowiem spadek. Jedna zagra z kolei mecz barażowy z trzecioligowcem, a patrząc na poziom trzeciej ligi w obecnym sezonie, wcale nie jest powiedziane, że team z drugiej ligi wygra. Biorąc pod uwagę sytuacje, o której mówimy – TGD liczy na to, że w poniedziałkowy wieczór uda im się sprawić niespodziankę i wygrać ze Złomowcem Gdańsk. Potencjalna wygrana byłaby bowiem bardzo ważnym krokiem w kierunku utrzymania w drugiej lidze. Czy taki plan na poniedziałkowy wieczór nie brzmi jednak szalenie? Z jednej strony tak. Z drugiej przypomnijmy, że w niedawnym pojedynku z AXIS, TGD również nie był faworytem, a jednak to oni cieszyli się ze zwycięstwa. Należy przy tym podkreślić, że Złomowiec zdaje się być jednak silniejszą drużyną niż wspomniane AXIS. Dodatkowo na niekorzyść TGD wskazuje również jedyny bezpośredni pojedynek pomiędzy drużynami, które Złomowiec wygrał za komplet punktów. Jak będzie tym razem? Stawiamy na Złomowca, ale sądzimy, że TGD zdoła zdobyć jedno oczko.

Typ Redakcji: 1-2

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 0-3

Typ Eksperta (Maciej Kot): 1-2

Szach-Mat – BEemka Volley

Godz.: 21:30, boisko nr: 1

Nie jest to wyłącznie nasza opinia, ale obecna edycja jest najciekawszą drugą ligą w historii. Dzieje się zarówno na dole ligowej tabeli (w związku z większą liczbą drużyn, które spadną), jak i na górze. Na finiszu rozgrywek mamy aż sześć drużyn, które zdają się być żywo zainteresowane awansem do pierwszej klasy rozgrywkowej. Dwie z nich zmierzą się w poniedziałek na boisku numer 1 w bezpośrednim pojedynku. Faworytem w wyścigu o pierwszą ligę zdaje się być BEemka Volley, która wygrała dziewięć z dziesięciu spotkań. To, co działa ewidentnie na korzyść drużyny Daniela Podgórskiego to fakt, że osiem z dziewięciu wygranych to wygrane za komplet punktów. Bardzo ważnym w kontekście awansu okazała się również wygrana z Volleyem Gdańsk, do której doszło w minionym tygodniu. Tak czy siak – w trzech ostatnich meczach sezonu, BEemka zmierzy się z Szach-Matem, 22 BLT Malbork oraz Staltestem Pomorze. Mowa tu o piątej, trzeciej oraz drugiej drużynie w ligowej układance. Czy BEemka zdoła wytrzymać presję i wygra ligę? To, co z pewnością jest ogromną wartością dodaną ‘Zmotoryzowanych’ to kilkupunktowa zaliczka. Nawet jeśli przegrają z Szach-Matem w stosunku 0-3, to i tak przy równej liczbie rozegranych spotkań będą mieli o jeden punkt więcej. Która z drużyn wygra? Dla obu ekip będzie to trzeci pojedynek w SL3. W dotychczasowych spotkaniach obie drużyny wygrały po jednym meczu. Wydaje się, że w poniedziałkowy wieczór to BEemka będzie miała więcej powodów do optymizmu. Z drugiej strony jesteśmy przekonani, że Szach-Mat zawiesi poprzeczkę bardzo wysoko.

Typ Redakcji: 1-2

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 1-2

Typ Eksperta (Maciej Kot): 1-2

Bossman Team – MPS Volley

Godz.: 21:30, boisko nr: 2

Początkowo rywalem Bossmana anonsowanym na poniedziałkowy wieczór była ekipa Tufi Team. Ostatecznie przeciwnikiem szóstej siły obecnego sezonu będzie ostatnia drużyna w ligowej tabeli – MPS Volley. Choć sytuacja w grupie mistrzowskiej wydaje się być niesamowicie ciekawa, tak prawdę mówiąc – nie możemy tego napisać o grupie spadkowej. Ewidentnie różnica pomiędzy pierwszą a ostatnią drużyną rozjechała nam się na tak mocno, że na trzy mecze przed zakończeniem sezonu MPS nie ma już matematycznej szansy na to by przegonić Bossmana. Skoro jesteśmy przy matematyce – Miłośnicy Piłki Siatkowej mają jeszcze iluzoryczne szanse na utrzymanie, ale prawdę mówiąc – musiałby się wydarzyć jakiś cud. Patrząc na obecną sytuację zespołu Jakuba Nowaka trudno nie odnieść wrażenia, że wicemistrzowie SL3 pogodzili się już ze spadkiem. Do poniedziałkowego starcia przystąpią oni z…dziewięcioma porażkami na koncie. Pod tym kątem gorzej prezentują się tylko trzecioligowy Pekabex czy Hapag-Lloyd, które stawiają pierwsze kroki w siatkówce. Co ciekawe – koszmarna seria rozpoczęła się 7 marca od meczu z…Bossmanem. Mimo wszystko, wówczas nic nie wskazywało na to, że obecny sezon będzie taką klapą. Mniejszy, ale również zawód przeżywają gracze Bossmana, którzy byli o włos od grania w grupie mistrzowskiej. Choć awans jest kwestią niemal pewną, to jednak ambicje drużyny sięgają zdecydowanie wyżej. Na ich realizacje przyjdzie jednak czas dopiero na jesień. Poniedziałkowe spotkanie Bossman może i powinien potraktować jako doświadczenie jak wygrywać z gorszymi drużynami za komplet punktów. Niestety dla nich – tej wiedzy w trakcie sezonu zabrakło.

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

22 BLT Malbork – Volley Gdańsk

Godz.: 21:30, boisko nr: 3

Po spotkaniu z BEemką Volley, które obiło się szerokim echem wśród społeczności SL3, Volley Gdańsk przystępuje do kolejnego spotkania w walce o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Zanim jednak do tego przejdziemy, chcielibyśmy podkreślić, że pierwszy set rywalizacji z BEemką pokazał, że ‘żółto-czarni’ są w stanie rywalizować na bardzo wysokim poziomie. Jesteśmy przekonani, że gdyby ‘żółto-czarni’ grali tak od początku sezonu to nie pogubiliby punktów w kilku spotkaniach i ich sytuacja wyjściowa w walce o awans byłaby zupełnie inna. W skrócie – obecnie sytuacja wygląda tak, że trzy drużyny mają na swoim koncie 22 punkty i w ligowej tabeli zajmują od trzeciego do piątego miejsca. Co ciekawe – poza tym, że gracze 22 BLT oraz Volleya mają tyle samo punktów to…mają również dokładnie tyle samo małych punktów (+107). Czy mają takie same szanse na awans do pierwszej ligi? Poza bezpośrednim pojedynkiem, do końca sezonu obie drużyny zmierzą się z tym samym przeciwnikiem – Hydrą Volleyball Team. Ok, warto wspomnieć również o różnicach. Do końca sezonu gracze z Malborka rozegrają spotkanie z liderem – Beemką Volley, natomiast Volley Gdańsk z wiceliderem – Staltestem Pomorze. Szukając odpowiedzi, która z drużyn wygra, posłużmy się statystykami i w przypadku przewagi – przyznajmy punkt jednej z drużyn.

Punkty zdobyte:

Ataki: 22 BLT (32,7/mecz), Volley (28,9) – punkt dla 22 BLT

Bloki: 22 BLT (5,5), Volley (4,0) – punkt dla 22 BLT

Asy serwisowe: 22 BLT (3,9), Volley (6,4) – punkt dla Volleya

Punkty stracone:

Ataki: 22 BLT (25,6), Volley (22,7) – punkt dla Volleya

Bloki: 22 BLT (3,4), Volley (3,1) – punkt dla Volleya

Asy serwisowe: 22 BLT (3,3), Volley (2,5) – punkt dla Volleya

Podsumowując: 4-2 dla Volleya.

Choć statystyki nie dają nam 100% obrazu drużyny, to są jednak jakiś drogowskazem. Uważamy, że spotkanie zakończy się podziałem punktów ze wskazaniem na ‘żółto-czarnych’.

Typ Redakcji: 1-2

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 1-2

Typ Eksperta (Maciej Kot): 1-2

Start a Conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.