Sezon: Jesień 2020

Zmieszani – Mental Block

Mecz pomiędzy Zmieszanymi a Mental Block był jednym z kilku spotkań w ostatnim tygodniu rozgrywek, które nie miały już wielkiego znaczenia dla układu tabeli. W zapowiedzi przedmeczowej pisaliśmy o tym, że obecnie ‘Mentaliści’ to drużyna zdecydowanie lepsza niż kiedyś i jeśli Zmieszani uznają, że ten mecz wygra się na stojąco to się najzwyczajniej w świecie pomylą. O tym, że nie będzie to łatwe starcie gracze Edyty Woźny przekonali się już w pierwszym secie, w którym ‘Mentaliści’ zaczęli od prowadzenia 9-3. Zmieszani nie mieli w tej partii dobrej recepty na powstrzymanie nieokiełznanego Dawida Kołodzieja, który co chwilę posyłał gwoździe w parkiet i był bezapelacyjnie najlepszym graczem swojej drużyny. Finalnie, pierwsza partia zakończyła się zwycięstwem Mental Block 21-17. O ile pierwszy set zaczął się od wysokiego prowadzenia jednej z drużyn, tak w drugim secie, przynajmniej do połowy mieliśmy wyrównane widowisko. Z czasem, po kilku błędach Mentala, Zmieszani wyszli na trzypunktowe prowadzenie (13-10), które utrzymali do końca partii. To, co się rzuciło w oczy w decydującym fragmencie seta to niemoc w wykończeniu akcji przez ‘Mentalistów’. O zwycięstwie w meczu musiał zadecydować trzeci set. Tę partię od prowadzenia zaczęli gracze Mental Block. ‘Niebiescy’ prowadzili już 13-9. Po tym, jak większą uwagę Zmieszani zwracali na decyzje sędziowskie wydawało się, że to Mental zdoła wykorzystać przewagę kilku punktów oraz dekoncentrację rywali. Nagle w głowach Zmieszanych ktoś przełączył guziczek, który sprawił, że drużyna zdołała odwrócić losy tej partii i wygrać do 19, a cały mecz 2-1.

Letni Gdańsk – Team Spontan

Ostatnie spotkanie dla obu drużyn w sezonie Jesień’20 nie miało już zbyt wielkiego znaczenia. Nie oznacza to bynajmniej, że obu drużynom nie zależało na poprawieniu humorów przed kilkumiesięcznym rozbratem z ligowymi zmaganiami. O tym, że ‘Spontaniczni’ są bardzo bojowo nastawieni, zdążyliśmy się dowiedzieć na naszym facebookowym fanpage-u kilka godzin przed meczem. Ich rywale – Letni Gdańsk wygrywając dwa spotkania poprzedniego dnia pokazali, że dla nich również wygrywanie w lidze to dość istotna sprawa. Ponadto, obie drużyny miały sobie coś do udowodnienia po ostatnim sezonie, w którym raz wygrywali ‘Letnicy’, innym razem natomiast ‘Spontaniczni’. Sam mecz rozpoczął się dość spokojnie. Po chwili na trzypunktowe prowadzenie wyszli gracze Letniego Gdańsk (9-6). W drugiej części seta ‘Oranje’ zdołali wyrównać na 16-16 i wydawało się, że są w stanie pokusić się o wygraną pierwszej partii. Po chwili jednak na zagrywce stanął rozgrywający – Mariusz Rewa i Letni wygrał tę partię do 18. Drugi set przebiegał pod dyktando drużyny Piotra Raczyńskiego. Wypracowana na początku kilkupunktowa przewaga sprawiła, że Spontan trzymał swojego rywala na bezpieczny dystans i do końca seta nie dał sobie zrobić krzywdy, wygrywając go do 16. Najbardziej wyrównana była ostatnia odsłona. Gracze obu drużyn stwierdzili, że to właśnie oni powinni zakończyć zmagania w sezonie Jesień’20 zwycięstwem i kiedy na równoległych boiskach mecze zdążyły się pokończyć, na boisku nr 2 sportowe emocje aż kipiały. Na początku to ‘Letnicy’ wyszli na prowadzenie. Niestety dla nich, nie zdołali oni utrzymać przeciwnika na bezpieczny dystans, jak zrobili to w drugim secie gracze Team Spontan. Mniej więcej od połowy trzeciego seta do końca meczu mieliśmy wyrównany pojedynek ‘łeb w łeb’. Finalnie, po bloku jednego z zawodników, górą byli gracze Team Spontan, którzy zajęli ósme miejsce w lidze. Letni Gdańsk z kolei zajął piąte. W obu przypadkach drużyny nie zdołały powtórzyć wyniku wykręconego w poprzednim sezonie.

Volleyball Rebels – AXIS

Drugim najważniejszym meczem tego wieczoru obok spotkania, w którym Dream Volley zmierzyło się z ekipą BES-BLUM Nieloty był pojedynek ostatniej w tabeli Volleyball Rebels z drużyną AXIS. Podobnie jak w pierwszym wspomnianym przez nas spotkaniu, tu również jedną z drużyn interesowały wyłącznie trzy punkty. Drugiej utrzymanie z kolei dawało zaledwie jedno oczko. Kończąc analogię spotkania na szczycie drugiej ligi dodamy, że podobnie jak tam, tu również skończyło się 3-0, co sprawia, że w domach przegranych drużyn panuje obecnie grobowa cisza. Porażka w stosunku 0-3 oznacza, że AXIS w swoim trzecim sezonie w Siatkarskiej Lidze Trójmiasta spada do trzeciej ligi. Przyznamy Wam szczerze, że po tym, jak drużyna prezentowała się na początku sezonu, jest to dla nas sporym zaskoczeniem. Z drugiej strony, podobne odczucia, a kto wie czy nie bardziej spotęgowane mielibyśmy, gdyby to ‘Rebelsi’ musieli pożegnać się z drugą ligą. Ich utrzymanie nie jest jeszcze przesądzone, bowiem drużyna w poniedziałkowy wieczór zmierzy się z Portem Gdańsk o prawo gry w drugiej lidze w sezonie Wiosna’21. Sam mecz przebiegał pod dyktando ekipy, która jako ostatnia dołączyła do ligi. W pierwszym secie drużyna wyszła na prowadzenie 10-5 i spokojnie dowiozła wygraną do końca seta. Druga partia zaczęła się od prowadzenia AXIS (4-0) oraz (10-6). Mimo to, gracze nie potrafili wykorzystać wypracowanej zaliczki i dali się dogonić (13-13). ‘Rebelsi’ wykorzystywali to, że AXIS grało na dwóch rozgrywających, często uruchamiając środek. W końcówce seta, o tym, że to drużyna Dawida Byczkowskiego wygrała, zadecydowała świetna zagrywka Maksymiliana Przywojskiego. O tym, która z ekip zagra w barażu, a która spadnie, decydował trzeci set. Stawka tej odsłony sprawiła, że po początkowej wyrównanej walce, drużyna AXIS popełniła zbyt dużo błędów, po których rywale wyszli na kilkupunktowe prowadzenie i wygrali seta do 12. W ostatecznym rozrachunku małe punkty miały niebagatelne znaczenie. O tym, że ‘Rebelsi’ nie zajęli jednej lokaty wyżej, aby uniknąć gry w barażu zadecydowały… cztery małe punkty.

Dream Volley – BES-BLUM Nieloty

Przed meczem było wiadomo, że Nieloty, aby zagrać w barażu muszą wygrać spotkanie z Dream Volley za komplet punktów. Plan ten wydawał się dość szalony, bo co by nie mówić o drużynie Dream to jednak uznana marka w amatorskich rozgrywkach siatkówki w trójmieście. Owszem, wygrać się z nimi da, ale żeby osiągnąć wynik 3-0 trzeba być w niesamowitym gazie. Drużyna BES-BLUM wyszła na to spotkanie nabuzowana i niezwykle zmotywowana. Co ciekawe, mimo, że do budynku Ergo zaczynamy wpuszczać o godzinie 20:05, drużyna stawiła się pod halą już o 19:40. Sam mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia graczy Mateusza Bone, którzy dzięki dwóm asom serwisowym Mateusza Polowca wyszli na prowadzenie 5-1. Po chwili gra się wyrównała. Po obu stronach siatki niezbyt dobrze funkcjonowało przyjęcie, przez co obie ekipy zdobyły sporo punktów zagrywką. Środkowa część pierwszego seta to bardzo wyrównana gra. Stan ten zmienił się po trzech blokach Mateusza Wilczewskiego, po których Nieloty wyszły na kilkupunktowe prowadzenie, którego już nie oddali. Po pierwszej partii Nieloty wykonały 33% swojej roboty. Do pełni szczęścia potrzebowali jeszcze dwóch wygranych setów. Drugi set zaczął się – a jakże, od bloku ‘Młodego’. Dalej było tylko lepiej. Przez długie fragmenty była to perfekcyjna gra BES-BLUM. Nieco z tonu gracze Mateusza Bone spuścili dopiero przy stanie 17-10. Po kilku zdobytych punktach przez Dream Volley wydawało się, że drużyna Mateusza Dobrzyńskiego nawiąże jeszcze walkę. Ich przeciwnikom udało się jednak w odpowiednim momencie zdobyć punkt, po którym drużyna zdołała wygrać drugiego seta. Ta sytuacja oznaczała, że o tym, która z drużyn zagra w meczu barażowym z AVOCADO friends zadecyduje ostatnia partia. Ten nie zaczął się po myśli Nielotów. To Dream Volley weszło lepiej w seta. Po kilku świetnych atakach Tomasza Janowskiego, Dream Volley prowadził już 10-5. Przy stanie 15-9 wydawało się, że dojdzie do scenariusza, który w zapowiedzi przedmeczowej kreśliła Redakcja. Przypomnijmy, że wyrokowaliśmy, że to Nieloty zwyciężą, natomiast Dream Volley zdobędzie jeden punkt, który zapewni im podium. Przy stanie 16-11 dla Dream na zagrywkę wszedł Łukasz Karbowniczek i po chwili na tablicy wyników pojawił się rezultat 16-14. Sytuacja ta ewidentnie nakręciła graczy Nielotów, którzy uwierzyli, że wygrają tego seta. Od momentu, kiedy na tablicy wyników widniało 17-17 mieliśmy grę punkt za punkt. Kilka razy Dream Volley miał piłkę setową, a raczej sezonową, a mimo to Nieloty zdołały wyjść z opresji obronną ręką i po niesamowitej końcówce wygrali seta 26-24. Po nim w drużynie nastąpiła istna euforia. Przed Nielotami mecz barażowy, do którego dojdzie w poniedziałkowy wieczór. Jeśli zagrają tak, jak w czwartkowy wieczór to wiele wskazuje na to, że na wiosnę zobaczymy ich w pierwszej lidze. Tylko no właśnie, czy można powtórzyć taki mecz? Dream Volley ląduje ostatecznie na czwartym miejscu, co jest jedną z największych niespodzianek w sezonie Jesień’20.

Sprężystokopytni – DNV GL S*M*A*S*H

Kilka minut przed meczem zastanawialiśmy się, czy ten dojdzie w ogóle do skutku. Kiedy na rozgrzewce na siatce było dziewięciu graczy Sprężystokopytnych & Kitku, wśród ich rywali był sam Radosław Tyczyński. Z czasem pojawiało się coraz więcej osób i finalnie drużyna DNV GL wystąpiła w pięciu graczy. To nie przeszkodziło zawodnikom w białych koszulkach na zaprezentowanie się z całkiem dobrej strony. Umówmy się – grać w piątkę przeciwko wiceliderowi drugiej ligi nie jest zadaniem prostym. Pierwszy set był od początku wyrównaną partią. Kto wie, jak potoczyłyby się jego losy, gdyby nie liczba zepsutych zagrywek ze strony DNV. Do stanu 10-10, gracze w białych koszulkach zepsuli ich aż 10. Pod koniec seta drużyna DNV wyszła na prowadzenie 17-16 i zaczęło pachnieć niespodzianką. Po chwili jednak, w bardzo ważnym momencie jeden z graczy S&K zablokował rywala i drużyna wyszła na prowadzenie, po czym wygrała seta do 18. Drugą partię lepiej zaczęli gracze Kacpra Goszczyńskiego, którzy wyszli na trzypunktowe prowadzenie (5-2). Z czasem doszło do wyrównania (9-9), ale było to wszystko, na co było stać ekipę DNV w tej partii. Sprężystokopytni doskonale wykorzystywali to, że rywale grają w okrojonym składzie i wyszli na kilkupunktowe prowadzenie (17-11). Z czasem DNV podgoniło trochę punktów, ale finalnie S&K wygrało tę partię, ponownie do 18. Trzeciego seta świeżo upieczony pierwszoligowiec wygrał do 17 i było to kolejne zwycięstwo w stosunku 3-0 w lidze. Ostatecznie drużyna zajęła drugie miejsce w drugiej lidze i w przyszłym sezonie zobaczymy ich w elicie.

Zmieszani – Letni Gdańsk

Drużyna Letniego Gdańska przystępowała do spotkania uskrzydlona pewnym zwycięstwem w stosunku 3-0, którego dokonali w meczu rozgrywanym przed spotkaniem ze Zmieszanymi. Dla ‘Letników’ sytuacja, w której grali dwa spotkania jednego dnia była bezprecedensowa, aczkolwiek z perspektywy czasu i wyniku wykręconego przez drużynę w środowy wieczór zastanawiamy się, czy ci nie będą wnioskować o to, aby stało się to regułą. Letni Gdańsk wygrał bowiem nie tylko z BL Volley, ale również ze Zmieszanymi, przy czym trzeba pamiętać, że rywal ten na papierze był zdecydowanie bardziej wymagający. Tyle teoria. Praktyka okazała się dość przykra dla drużyny Zmieszanych, którzy nie byli w stanie przeciwstawić się sile ofensywnej drużynie Piotra Kamińskiego. Mecze siatkówki mają to do siebie, że można mieć świetną drużynę w ataku, ale bez przyjęcia i obrony meczu się nie wygra. W tym elemencie graczem wybitnym jak na standardy amatorskiej ligi był w środowy wieczór libero Letniego Gdańsk – Damian Miłosz. Pierwszego seta Letnicy wygrali pewnie 21-16. Jeszcze lepiej zaprezentowali się w drugim secie, którego wygrali do 11. Mówiąc najdelikatniej jak się da, z taką sytuacją nie mógł się zbytnio pogodzić Jakub Wałdoch, który pokazał, że siłę ma nie tylko w rękach. Trzeci set to dalsza przewaga ‘Letników’, w których szeregach próżno było szukać słabych punktów. Dobrych była oczywiście cała masa. Rozegranie, środek, wspomniany wcześniej libero. Cóż, pewna wygrana za 3-0, która sprawia, że Letnicy wskakują na piąte miejsce.

Mental Block – BL Volley

Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy w zapowiedzi, pomóc drużynie Mental Block w utrzymaniu mogła ich zaprzyjaźniona ekipa Letniego Gdańska. Wygrana drużyny Piotra Kamińskiego w stosunku 3-0 sprawiłaby, że Mentaliści na 100% kończyliby sezon przed drużyną BL Volley. Pisząc w skrócie – Letni Gdańsk wywiązał się ze swojego zadania i pewnie wygrał spotkanie w stosunku 3-0, co przy innych wynikach sprawiło, że drużyna Wojciecha Strychalskiego była już w trzeciej lidze. Nawet gdyby grająca na równoległym boisku drużyna AXIS przegrała spotkanie 0-3 z drużyną DNV to miałaby dziewięć punktów. Ich kolejny rywal – Rebelsi osiem, natomiast pomiędzy obiema drużynami doszłoby jeszcze do spotkania, po którym jedna z drużyn wygrywając, zepchnęłaby BL Volley na niższą pozycję. Samo spotkanie lepiej rozpoczęli gracze BL Volley którzy wyszli na prowadzenie 9-4, a następnie 12-4. Gdy wydawało się, że kwestia wygranej w tej partii jest oczywista, ‘Mentaliści’ zdołali podgonić rywala i doprowadzić do wyrównania 15-15. Mimo to, w końcówce lepiej zaprezentowali się gracze BL Volley i to oni cieszyli się z wygranej pierwszego seta. Drugi set dla odmiany lepiej rozpoczęli ‘Mentaliści’ (7-4). Z czasem gra się wyrównała i podobnie jak w pierwszym secie doszło do wyrównania 15-15. Tym razem, lepszą dyspozycję zaprezentowali gracze w niebieskich koszulkach i to oni wygrali tę partię do 17. Wygrana sprawiła, że Mental Block zapewnił sobie utrzymanie w lidze. Trzeci set rozpoczął się od prowadzenia BL Volley (5-1). Powodem takiego stanu rzeczy była spora liczba błędów własnych ich przeciwników. Z czasem drużyna Mental Block zaczęła popełniać ich coraz mniej, co w rezultacie doprowadziło do wyrównania partii (10-10). Finalnie to drużyna Wojtka Strychalskiego zdołała wygrać mecz w stosunku 2-1. Niestety, po debiutanckim sezonie drużyna BL Volley żegna się z drugą ligą.