Dzień: 2024-05-06

BEemka Volley – Volley Gdańsk

Już na początku obecnego sezonu było wiadomo, że bezpośrednie starcie pomiędzy BEemką Volley a Volleyem Gdańsk nie będzie zwykłym meczem. Cóż. Nie myliliśmy się. Do pewnego momentu mecz był absolutnie rewelacyjnym widowiskiem co potwierdzą chyba wszystkie osoby, które albo brały w nim udział, albo oglądały z trybun bądź na transmisji live. Pierwszy set to bardzo wyrównana walka gdzie na dodatek poziom sportowy dorównywał górnej połówce pierwszej ligi. Pod koniec partii, piłki setowe mieli a to jedni, a to drudzy, ale ostatecznie – po ataku Piotra Ścięgosza i asie serwisowym Daniela Koski, który w meczu z BEemką przekroczył próg 1000 punktów w SL3, ‘żółto-czarni’ cieszyli się z pierwszego punktu w meczu. Środkowa partia do pewnego momentu zapowiadała się równie emocjonująco. Cóż, emocje były, ale te sportowe – tylko do stanu po 12. To w tym momencie wszystko zaczęło się rozjeżdżać. Z jednej stronu – BEemka zaczęła punktować w czym na dodatek nie pomógł sam Przemysław Wawer, który za dyskusję z sędzią został ukarany wykluczeniem z meczu. W takiej atmosferze, Volley nie był w stanie nawiązać już w tej partii walki i BEemka doprowadziła po chwili do wyrównania w setach (21-13). Ostatnia odsłona to walka ‘łeb w łeb’ do stanu po 12. Mniej więcej w połowie seta, kontuzji łuku brwiowego doznał Piotr Ścięgosz, który z tego powodu nie mógł kontynuować gry. Końcowa faza seta to odjazd BEemki, która wygrała finalnie do 17, a cały mecz 2-1. Dzięki wygranej, team Daniela Podgórskiego wskoczył na fotel lidera drugiej ligi i jest już bardzo blisko upragnionego awansu.

Chilli Amigos – DNV

Pół żartem pół serio możemy napisać, że dopiero zestawienie ze sobą obu drużyn mogło sprawić, że jedna z ekip przełamała fatalną passę. Do momentu rozpoczęcia meczu, obie ekipy mogły się bowiem pochwalić tym, że sumarycznie wygrały dwa z dziewiętnastu spotkań. Co ważne – w obu przypadkach była to wygrana z Pekabexem, z którym żadna drużyna w lidze nie ma prawa przegrać. Samo spotkanie rozpoczęło się lepiej dla ‘Amigos’, którzy do pewnego momentu, popełniali zdecydowanie mniej błędów niż rywale (12-8). Z czasem, mimo dość pokaźnej zaliczki Chilli uznało, że zbudowaną przewagę roztrwonią. I faktycznie – po dobrej zagrywce Kacpra Czyżyka, DNV objęło prowadzenie (16-15), którego jak się później okazało, już nie wypuścili (21-18). Środkowa odsłona wyglądała nieco inaczej. Drużyna z ulicy Łużyckiej w Gdyni już na początku seta prezentowała się lepiej od swoich rywali, co po asie Pawła Krzyżaka, zostało udokumentowane ich prowadzeniem 13-9. Choć strata ‘Amigos’ wynosiła już cztery oczka, team w czerwonych strojach nie zamierzał odpuszczać. Z czasem po jednym z ataków wprowadzonego na parkiet Filipa Kosewskiego, Chilli doprowadziło do wyrównania po 16. Cóż jednak z tego, gdy po chwili cały ich wysiłek został roztrwoniony (21-18). Ostatnia odsłona to partia ‘na otarcie łez’ dla drużyny Grzegorza Walukiewicza. Choć do pewnego momentu zapowiadało się na wyrównaną walkę, która potrwa aż do ostatniego gwizdka w meczu (14-14), to końcowy fragment meczu należał do ‘Amigos’. Podsumowując – była to dziesiąta porażka ‘Amigos’ w obecnym sezonie. Masakra. A DNV? Widać, że z meczu na mecz jest coraz lepiej. Aktualnie team Stanisława Paszkowskiego znajduje się na 11 miejscu i wciąż ma szanse na utrzymanie w trzeciej lidze.

AIP – Tufi Team

Już w zapowiedziach przedmeczowych wskazywaliśmy na to, że przed drużyną Mateusza Woźniaka, jedna z ostatnich szans na odmienienie swojego losu i utrzymanie się w lidze. Czy Tufi wykorzystało tę szansę? Cóż, powiedzielibyśmy, że tak średnio. Jeden punkt w rywalizacji z AIP tak naprawdę, drużynie Mateusza Woźniaka nic nie daje. Trzeba wziąć bowiem pod uwagę to, że jeden punkt w poniedziałkowy wieczór zdobyła również ekipa Floty, a to oznacza z kolei, że pomiędzy drużynami zachowany został status quo. Jako, że każdy kolejny mecz przybliża nas do końca sezonu – taka sytuacja nie może cieszyć ‘Tuffików’. Jeśli chodzi o samo spotkanie to dość szybko ‘Adi i Przyjaciele’ wypracowali sobie kilkupunktową przewagę (8-5). W dalszej części, po ataku Radosława Kleina, AIP wygrywali już 17-12, a to było jednoznaczne z końcem emocji w secie. Środkowa odsłona rozpoczęła się od kontynuacji dominacji graczy Adriana Ossowskiego, którzy na półmetku seta, prowadzili już 10-5. Wówczas nic nie zapowiadało zmiany sytuacji. Tę zaczęliśmy obserwować już po chwili. Mimo problemów kadrowych na środku bloku, Tufi Team właśnie w dużej mierze po tym elemencie ‘wróciło do gry’ (17-17). Końcowa faza seta to skuteczne ataki Piotra Watusa, które zapewniły Tufi Team pierwszy punkt w meczu. Ostatni set rozpoczął się analogicznie jak dwie pierwsze odsłony – od kilkupunktowego prowadzenia AIP (10-6). Tym razem, zespół AIP poszedł jednak za ciosem i po kilku chwilach cieszyli się z drugiego punktu w meczu. Łącznie w poniedziałkowy wieczór, zespół w czarno-fioletowych barwach zdobył ich aż pięć i zrobił bardzo ważny krok w kierunku utrzymania w pierwszej lidze.

Kruk Volley – Bayer Gdańsk

Przed spotkaniem zastanawialiśmy się jak będzie wyglądał ten mecz. Owszem, wiedzieliśmy, że ‘Aptekarze’ będą faworytem starcia, ale podobnie było w przypadku BL Volley, a jednak – Kruk zdołał zdobyć wówczas jeden punkt. Choć będzie to spoiler dla tych co nie znają wyniku – w poniedziałkowy wieczór nie było do tego nawet blisko. Już początek spotkania pokazał, która ze stron powalczy o pełną pulę. ‘Aptekarze’ dość szybko wykorzystali spore problemy w ‘Kruczym przyjęciu’ i objęli prowadzenie 10-5. Z czasem, po dwóch atakach Marka Podolaka było już 16-11 i stało się oczywiste, która ze stron wygra pierwszą partię (21-13). Środkowa odsłona to namiastka wyrównanej gry. Po kilku skutecznych atakach Oliwiera Rymszy, zespół Kruków tracił do faworyzowanych rywali zaledwie dwa punkty (11-9). Wyrównany stan potrwał do drugiej części seta (16-15), ale w decydującym momencie – ‘Aptekarze’ zażyli specyfiki ze swojej fabryki i po chwili cieszyli się z wygrania drugiego seta (21-17). Ostatni set rozpoczął się od one man show w wykonaniu Jakuba Macieszy. Po kilku punktach wspomnianego gracza, Bayer wysunął się na prowadzenie 8-3. W dalszej części seta, Kruk nie dał sobie szansy na to, by odwrócić losy rywalizacji. Zespół Jakuba Florczaka popełniał bowiem wiele błędów, które w połączeniu z jakością ‘Aptekarzy’ sprawiły, że Bayer wygrał tę partię do 14, a cały mecz 3-0. Gdybyśmy mieli zmieścić podsumowanie meczu w dwóch słowach, napisalibyśmy: wygrała jakość.

AIP – MPS Volley

Cudu nie było. Nie było również wiary w to, że z MPS-owi uda się ugrać dobry wynik. Zalążki niezłej gry w wykonaniu Miłośników Piłki Siatkowej widzieliśmy bardzo rzadko. Tak było do połowy pierwszego seta, gdzie MPS zagrał bardzo dobrze w bloku oraz obronie. Po jednym z punktowych bloków Łukasza Paszkowskiego, MPS objął prowadzenie 11-8 i swoją przewagę utrzymał do stanu 14-10. Sygnał do odrabiania strat, drużynie AIP dał trzema skutecznymi atakami Mariusz Seroka (14-13). Po wyrównanym fragmencie (17-17), końcówka seta należała już do Adiego i Przyjaciół, którzy po dwóch akcjach Jana Krasińskiego, cieszyli się z pierwszego punktu w meczu (21-17). Środkowa odsłona zapowiadała się nieźle (5-5). Po chwili, sekwencję czterech ataków w aut posłali jednak gracze MPS i po chwili, AIP prowadziło już 10-5. Dalsza część seta to pełna kontrola graczy w czarno-fioletowych strojach, którzy wygrali finalnie do 16. Porażki w dwóch pierwszych setach sprawiły, że z Miłośników Piłki Siatkowej zeszło wyraźnie powietrze. Już na początku tej partii, po dwóch atakach Radosława Kleina, AIP objęło kilkupunktowe prowadzenie (12-6), którego nie wypuścili aż do samego końca. Trzeba przyznać, że wygrana za trzy punkty nie była czymś nadzwyczajnym. MPS od dawna wygląda bowiem na ekipę, która jest już pogodzona ze spadkiem. W takich okolicznościach nie da się myśleć o dobrym rezultacie.

Bossman Team – Flota Active Team

Zastanawiamy się czy to kwestia boiska numer 3 czy innych niewyjaśnionych mocy, ale w poniedziałkowy wieczór, na parkiecie od strony szatni działy się dziwne rzeczy. W telegraficznym skrócie: TGD wygrało z Oliwą pierwszego seta do 6, by kolejnego przegrać, a ostatniego ponownie wygrać. W meczu pierwszej ligi było dość podobnie. Spotkanie rozpoczęło się od bardzo mocnego uderzenia beniaminka pierwszej ligi, który tuż po półmetku seta, prowadził….14-8! Dalej nie było lepiej i egzekucja została zakończona wynikiem 21-11. Po TAKIEJ pierwszej odsłonie w wykonaniu Bossmana wydawało się, że drugi set będzie kontynuacją bardzo dobrej gry drużyny. Jak się możecie domyślać – było zupełnie na odwrót. Po serii bloków Kirila Bohdana, Flota rozpoczęła seta od prowadzenia 6-1. Po chwili było już 12-3 i kiedy zanosiło się na ostrą demolkę, Bossman zdołał wykaraskać się z problemów i finalnie podgonić przespany początek. Ostatecznie stanęło na 16 punktach. O zwycięstwie w meczu musiał zadecydować trzeci set. Po dwóch pierwszych nietrudno było wskazać ‘szczęśliwą stronę’, albo taką, którą fani gry Diablo doceniliby za to, że dodawała po 10 punktów do obrony, ataku oraz wytrzymałości. Losowanie przedmeczowe sprawiło, że część od drabinek zajęli gracze Bossmana, a to oznaczało tarapaty, w które Flota wpadła już na początku seta (10-2). Podobnie jak Bossman w drugim secie tak Flota w dalszej części zdołała nadrobić, ale oczywiście o pozytywnym zakończeniu nie mogło być mowy. Ostatecznie, nieco zwariowany mecz kończy się zwycięstwem Bossmana 2-1 co praktycznie dokumentuje ich utrzymanie w pierwszej lidze.

AXIS – MiszMasz

AXIS staje się w naszych oczach powoli drużyną, która wygrywa wtedy kiedy nie jest faworytem, ale jak się możemy przekonać – w drugą stronę też to działa. Tak było w ostatnim meczu, kiedy team Fabiana Polita dość niespodziewanie przegrał z TGD. Podobnie było również w poniedziałkowy wieczór, gdzie w naszym odczuciu wygrał underdog – ekipa MiszMasz. Pierwszy set rywalizacji to wyrównana gra, która trwała do stanu po 12. Dalsza część seta to skuteczne ataki skrzydłowych MiszMaszu, które w połączeniu z coraz to większymi nerwami w szeregach graczy w czerwonych koszulkach, dały nam prowadzenie 18-14 zespołu Michała Grymuzy. Czteropunktowa zaliczka pozwoliła po chwili dowieźć MiszMaszowi wygraną do końca. Drugi odsłona to jeszcze ciekawsza partia, która po naprzemiennym prowadzeniu jednych i drugich, zaprowadziła nas do stanu po 17. Końcówka seta to próba nerwów obu ekip i szala zwycięstwa przechylona na stronę AXIS. Co ciekawe – ostatni punkt w secie zdobył były gracz ‘Czerwonych’ – Kacper Kania (21-19). Ostatni set to przebudzenie drużyny Fabiana Polita, które było bardzo podobne do tego co oglądaliśmy w meczu z TGD. Tam też AXIS przegrało dwa pierwsze sety, a w trzecim zagrało na zdecydowanie lepszym poziomie i finalnie w meczu doszło do podziału punktów. Ostatecznie, finałowa partia zakończyła się zwycięstwem ‘Czerwonych’ do 16 co jest dla nich jednak niezbyt dobrym pocieszeniem. Tego dnia, halę Ergo Arene w zdecydowanie lepszych nastrojach opuszczali gracze Michała Grymuzy.

Wolves Volley – Kraken

Spotkanie pomiędzy obiema drużynami było anonsowane jako hit trzeciej ligi grupy B. Mecz w dość powszechnej opinii miał fundamentalne znaczenie dla układu ligowej tabeli. W dużym skrócie – przed wygranym spotkania, miała otworzyć się bramka na autostradzie prowadzącej do podium rozgrywek. Wizja wielkiego spotkania zdawała się paraliżować ‘Watahę’, która od początku spotkania popełniła sporo błędów, które zaprowadziły przeciwników do prowadzenia 10-7. Z czasem, po szarpanej grze, Kraken prowadził 17-14 i zdawał się być na bardzo dobrej drodze do pierwszego punktu w meczu. Po chwili, ‘Wataha’ doprowadziła jednak do wyrównania po 20. Końcówka seta to wymiana ciosów, która zakończyła się szczęśliwie dla zespołu zza naszej wschodniej granicy (24-22). Prawdę mówiąc – to by było tyle jeśli chodzi o emocje. W drugim secie, po dwóch atakach Antona Kheruvimova z środka, Kraken objął wysokie prowadzenie 13-6 i w dalszej części nie dał sobie zrobić już krzywdy (21-12). Nie inaczej było w ostatnim secie, w którym po raz kolejny okazało się, że ‘Wilki’ są bezbronne. Choć zaczęło się od stanu 8-8 to każda kolejna piłka uwypuklała mocne oraz słabe strony obu drużyn. Tych drugich było rzecz jasna więcej w zespole Wolves Volley, którzy swoją postawą ani trochę nie przypominali drużyny sprzed tygodnia i ich wygranej z Team Spontan. Finalnie, Kraken wygrał tę partię do 13, a cały mecz 3-0.

TGD – Oliwa Team

Ależ to był dziwny mecz. No bo co powiedzieć o spotkaniu, w którym w pierwszym secie TGD demoluje swojego rywala, by w kolejnym z nim przegrać? Zacznijmy od początku. Pierwszy set rywalizacji rozpoczął się od stanu…14-1 dla ‘Drogowców’. Absolutna siatkarska pornografia w wykonaniu Oliwy. Niewiarygodne, niebywałe. Jak można było zagrać taki piach. Rozpoczęło się od ogromnych problemów w przyjęciu piłki zagrywanej przez Maćka Kota. Nawet jeśli od czasu do czasu (na ogół rzadko), Oliwie udało się przyjąć piłkę, a rozgrywającemu dostarczyć ją na skrzydło to i tak nie rozwiązywało to problemów Oliwy. Albo atak w aut, albo w sieć, a najlepszym przypadku – skuteczna obrona TGD, po której następowała kontra. Ostatecznie pierwsza odsłona zakończyła się ogromnym mordobiciem. Co ciekawe, a mamy na to świadków – przed drugim setem powiedzieliśmy głośno, że w drugim secie, Oliwa pewnie wygra. Już na początku seta, Oliwa wyraźnie poprawiła niemal każdy element siatkarskiego rzemiosła. Jeśli chodzi o TGD – wręcz odwrotnie. Do wszystkich trybików, które wprawiały machinę w ruch, dostał się piach. W połowie seta, po skutecznym ataku Pawła Kubiaka, Oliwa prowadziła 13-7. Przyczyna takiego stanu rzeczy? Bardzo prosta – TGD pozazdrościło rywalom przyjęcia z pierwszej odsłony i postanowili te wzorce skopiować. Z czasem, ‘Drogowcy’ byli blisko odwrócenia losów seta (15-14), ale ostatnie słowo należało do teamu Dawida Karpińskiego (21-17). Ostatnia odsłona to ponowne problemy obu drużyn w przyjęciu, którego należałoby szukać albo na boisku obok, albo w salce na ulicy Orłowskiej. Pod koniec seta było po 17 i stało się jasne, że drużyna, która w kulminacyjnym momencie zdobędzie punkty – wygra mecz. Sztuka ta, po punktach Kamila Gadomskiego udała się graczom TGD, którzy inkasują dwa bardzo ważne oczka.