Zapowiedź – MATCHDAY #30

Nie licząc dnia przeznaczonego na baraże oraz mecze gwiazd, przed nami ostatni dzień meczowy w sezonie Jesień’21. To właśnie dziś okaże się, która z drużyn wygra zmagania w pierwszej oraz drugiej lidze. Ponadto, wciąż nie wiadomo, które z drużyn zgarną pozostałe kolory medali. Zapraszamy na zapowiedź ostatniej serii gier w obecnym sezonie!

EviRent – Eko-Hurt

Godz.: 19:00, boisko nr 3

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nakreślonym przez ‘Niebieskich’ to około godziny 20:00 ponownie zostaną oni mistrzem Siatkarskiej Ligi Trójmiasta. Czasami mówi się, że wspięcie się na sam szczyt jest o wiele łatwiejsze aniżeli utrzymanie na nim. Mówiąc szczerze scenariusz,  w którym EviRent miałby na finiszu się wykoleić jest na tyle absurdalny, że aż wstyd o tym pisać. Do mistrzowskiego tytułu drużynie EviRent brakuje dwóch punktów w dwóch meczach. Biorąc pod uwagę to, że ‘Niebiescy’ wygrali 36 z 38 spotkań nie trzeba być biegłym analitykiem, by przewidzieć, jak to wszystko się potoczy. Pierwszym rywalem EviRentu w poniedziałkowy wieczór będzie drużyna, od której ich przygoda ze zmaganiami w pierwszej lidze się rozpoczęła. Po awansie do elity, EviRent w pierwszoligowym debiucie ograł ówczesną Omidę 2-1. Od tamtej pory drużyny rywalizowały ze sobą jeszcze dwukrotnie. Sumarycznie, EviRent wygrał zatem trzy spotkania, z czego dwukrotnie za komplet punktów. Jak będzie w poniedziałek? Patrząc historycznie, EviRent nie miał większych problemów z tym, by grać pod presją. W ostatnim meczu o mistrzostwo pierwszej ligi, gracze Radosława Koniecznego rozbili Volley Gdańsk 3-0. Co ciekawe, powtórzenie tego wyniku wcale nie musi być takie proste. Czysto teoretycznie, Eko-Hurt wciąż ma szansę na podium rozgrywek. Aby tak się stało, musieliby oni wygrać z EviRentem za komplet punktów, a na dodatek Trójmiejska Strefa Szkód musiałaby wygrać 3-0 ze Speednetem. Wtedy wszystkie trzy drużyny miałyby po 21 oczek i o brązowym medalu zadecydowałyby małe punkty. Brzmi absurdalnie? Pewnie tak, ale o tym przekonamy się niebawem.

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 2-1

BES-BLUM Nieloty – Team Spontan

Godz.: 19:00, boisko nr 2

Mimo, że w obu obozach przez pewien czas miał miejsce niemały pożar to jednak w porę udało się go ugasić. Jakiś czas temu pokusiliśmy się nawet o stwierdzenie, że ‘jakość się prędzej czy później obroni’ i to faktycznie miało miejsce w obu drużynach. Obecnie obie ekipy mają na swoim koncie po czternaście oczek, które plasują je na dziewiątym oraz dziesiątym miejscu w tabeli. Potencjalna wygrana którejś z drużyn może ten stan rzeczy jeszcze poprawić, bowiem będąca na ósmym miejscu ekipa Oliwy ma o dwa punkty więcej. Mimo wszystko uważamy, że miejsce w tabeli nie będzie miało większego znaczenia. Obie drużyny mogą potraktować bezpośrednie spotkanie jako mecz z rywalem o podobnym potencjale sportowym, co może przynieść im wyłącznie same korzyści. Środowe spotkanie będzie trzecim starciem obu drużyn w historii występów w  Siatkarskiej Lidze Trójmiasta. Jak do tej pory, obie drużyny wygrywały po jednym razie, ale lepszym bilansem wygranych setów mogą pochwalić się gracze BES-BLUM. Która z drużyn wygra najbliższe spotkanie? Wiele będzie zależeć od tego, w jakim składzie pojawią się oba zespoły. W obecnym sezonie w dużej mierze to właśnie częste absencje były przyczyną niezbyt korzystnych wyników. Mimo wszystko, nieco więcej szans w rywalizacji dajemy Nielotom. Spodziewamy się jednak podziału punktów.

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Maciej Kot): 1-2

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 2-1

Dream Volley – Oliwa Team

Godz.: 19:00, boisko nr 1

Aby na finiszu ligi drużyna Dream Volley wskoczyła na podium rozgrywek, a w konsekwencji zagrała w meczu barażowym, muszą wydarzyć się dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że MPS Volley musi przegrać z CTO Volley 0-3, co jest jak najbardziej możliwe. Druga rzecz jest zależna wyłącznie od samych ‘Marzycieli’, którzy muszą wygrać z Oliwą Team, zdobywając przy tym komplet punktów. Taki, a nie inny terminarz dwóch zainteresowanych trzecim miejscem drużyn sprawia, że paradoksalnie większe szanse na podium ma Dream Volley. Drużyna Mateusza Dobrzyńskiego w obecnym sezonie wygrała dziewięć z dwunastu spotkań. Najbliższym rywalem graczy w szarych trykotach będzie ekipa Oliwy Team, która plasuje się na ósmym miejscu w ligowej tabeli. Taki bilans, gracze Dawida Karpińskiego zawdzięczają siedmiu zwycięstwom w dwunastu spotkaniach. To, co bez wątpienia łączy obie drużyny w obecnym sezonie to zdecydowanie lepsza forma niż miało to miejsce w sezonie Wiosna’21. Przypomnijmy, że poprzedni sezon Dream Volley zakończył na szóstym miejscu, natomiast Oliwa Team na dwunastym. Trzeba przy tym zauważyć, że obecny poziom w drugiej lidze zdaje się być mocniejszy niż był wówczas.  Skoro jesteśmy przy sezonie Wiosna’21 to przypomnijmy, że spotkanie rozegrane 20 lipca, podobnie jak dziś, było ostatnim spotkaniem sezonu dla drużyny Dream Volley. Przypomnijmy, że wtedy mecz zakończył się wynikiem 3-0 dla ‘Marzycieli’. Czy podobnie będzie i tym razem?

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

EviRent VT – Szach-Mat

Godz.: 20:00, boisko nr 3

Dużo wskazuje na to, że o godzinie 20:00, drużyna EviRent VT będzie już mistrzem Siatkarskiej Ligi Trójmiasta. Aby tak się stało, drużyna Radosława Koniecznego musi wygrać z Eko-Hurtem w meczu, do którego dojdzie o godzinie 19:00. Powiedzmy to sobie szczerze – zdziwilibyśmy się, gdyby było inaczej. Stawka środowego wieczoru sprawia, że jesteśmy niemal przekonani, że EviRent nie będzie miał najmniejszych problemów ze składem. To z kolei sprawia, że zdecydowana większość drużyn nie ma szans w konfrontacji z ‘Niebieskimi’. Drugim rywalem EviRentu i zarazem ostatnim w sezonie Jesień’21 będzie rywal, z którymi mierzyli się na początku sezonu Jesień’21. Na inaugurację ‘Niebiescy’ wygrali z Szach-Matem 2-1, ale po tamtym spotkaniu w kontekście ‘Szachistów’ mówiło się bardzo dużo dobrego. Ba, już wtedy wiele osób, które obserwowało spotkanie stwierdziło, że Szach-Mat znajdzie się na podium rozgrywek. Obecnie drużyna Dawida Kołodzieja znajduje się na drugim miejscu w ligowej tabeli. Nie oznacza to jednak, że są oni pewni, że za chwilę założą na szyje srebrne medale. Jeśli bowiem przegrają z EviRentem i nie zdobędą przy tym punktu, a Speednet sięgnie po komplet punktów w konfrontacji z Trójmiejską Strefą Szkód to rzutem na taśmę, ‘Programiści’ ich wyprzedzą. Aby uniknąć takiego scenariusza Szach-Mat nie może kalkulować tylko wyjść i postarać się o wygraną. Skoro udało się Speednetowi, to czemu im miałoby się nie udać?

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Maciej Kot): 1-2

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 1-2

Speednet 2 – Letni Mental

Godz.: 20:00, boisko nr 1

Kiedy na początku obecnego sezonu Speednet 2 ograł ‘Mentalistów’, nie mogliśmy wyjść z podziwu.  W naszym odczuciu było to najlepsze spotkanie ‘Programistów’ w historii Siatkarskiej Ligi Trójmiasta. Perspektywa spektakularnego na ten czas zwycięstwa zmieniała się wraz z trwaniem sezonu. Całość przyrównalibyśmy do sytuacji, w której po kilku(nastu) drinkach i zabawie w klubie z ‘dziewiąteczką’ nazajutrz po przebudzeniu okazuje się, że obok klubowicza w łóżku leży naciągana ‘trójeczka’. Tak, z perspektywy sezonu stwierdzamy, że na początku nieco przeceniliśmy potencjał Letniego Mentala, który miał okazać się siejącym postrach lwem, a po czasie okazał się zwykłym ‘dachowcem’. Żeby nie było jednak zbyt ponuro to trzeba przyznać, że największy kryzys, który sprawił, że drużyna jest gdzie jest, przypadł na początkową oraz centralną fazę sezonu. Kiedy już Mental się odkręcił było niestety za późno i finalnie drużyna wylądowała w grupie ‘D’. Spotkanie dla obu ekip będzie doskonałą okazją do poprawy swojej sfery mentalnej przed dłuższą zimową przerwą oraz nadchodzącym sezonem Wiosna’22. Która z drużyn wygra? Wydaje się, że nieco większe szanse mają gracze Letniego Mentala. Dodatkową mobilizacją dla drużyny jest chęć wzięcia rewanżu za porażkę z sezonu zasadniczego. O tym, czy im się to uda, przekonamy się za kilka godzin.

Typ Redakcji: 1-2

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 2-1

CTO Volley – ZCP Volley Gdańsk

Godz.: 20:00, boisko nr 2

Przez długi moment sezonu wydawało się, że spotkanie pomiędzy CTO Volley a ZCP Volley Gdańsk zadecyduje o tym, która z drużyn sięgnie po mistrzostwo drugiej ligi w sezonie Jesień’21. Obecnie, mimo że obie drużyny nadal są jedynymi niepokonanymi ekipami w Siatkarskiej Lidze Trójmiasta, zdecydowanie bliżej mistrzostwa są gracze CTO. Wszystko za sprawą tego, że mają oni o trzy punkty więcej od swoich rywali, a na dodatek jeden mecz mniej. Oznacza to, że nawet jeśli przegraliby z ZCP 0-3 to wciąż do tytułu mistrzowskiego brakuje im jednego punktu. Co by nie mówić, wydaje się niemal pewne, że ‘Pomarańczowi’ wygrają drugoligowe zmagania. Poza wspomnianą sytuacją w tabeli wydaje się, że będą oni na dodatek dość wyraźnym faworytem spotkania. Sytuacji ZCP Volley Gdańsk nie poprawia z pewnością fakt, że w spotkaniu nie wystąpi kapitan, a zarazem niekwestionowany lider drużyny – Przemysław Wawer. Ten jak wiadomo, od kilku kolejek zmaga się z kontuzją barku i najprawdopodobniej do składu wróci dopiero na wiosnę. Czy CTO Volley uda się podtrzymać kapitalną serię zwycięstw bez straty choćby seta? W Siatkarskiej Lidze Trójmiasta drużyna z Malborka nie miała jeszcze okazji rywalizować z tak silnym przeciwnikiem. Z pewnością dwa mecze z ekipami z czołówki tabeli sprawią, że CTO pojawi się w liczniejszym składzie niż miało to miejsce ostatnio.  

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

Speednet – Trójmiejska Strefa Szkód

Godz.: 21:00, boisko nr 1

Mimo, że Speednet wciąż ma realną szansę na to, aby na finiszu ligi wskoczyć na drugie miejsce w tabeli to nie możemy się wyzbyć wrażenia, że aby zrealizować ten cel, Speednet nie wskoczyłby w ogień. W ostatnim czasie drużyna ‘Programistów’ bardzo kombinowała, a to ze składem, a to z obsadą poszczególnych pozycji. Ok, nie wiemy dokładnie, co działo się w drużynie. Nie wykluczamy, że Speednet wiedząc, że nie ma już szans na mistrzowski tytuł postanowił niczym trener Paulo Sousa, poszukać nowych rozwiązań, których plony, drużyna będzie zbierać z czasem. Kto wie, być może przygotowują się już na najbliższy sezon? Efektem trzech porażek z rzędu był spadek na trzecie miejsce w ligowej tabeli. Co więcej, wciąż realny jest scenariusz, w którym Speednet wypadnie na finiszu za burtę, co byłoby ogromną niespodzianką, czy nawet sensacją. Przypomnijmy, że gracze Marka Ogonowskiego kończyli rundę zasadniczą na drugim miejscu z dwupunktową przewagą nad trzecią ekipą w tabeli. Patrząc teoretycznie, Trójmiejska Strefa Szkód wygrywając spotkanie 3-0 i osiągając przewagę 21 małych punktów w meczu może na koniec wskoczyć jeszcze na podium. Czy jest to realne? Niby tak, ale no bez jaj. To się raczej nie ma prawa wydarzyć. Tak, jak wspominaliśmy przy okazji ostatniego spotkania TSS-u, przegrana praktycznie zamknęła im drogę do podium rozgrywek. Z perspektywy czasu i tego, jak układały się pozostałe wyniki w lidze, TSS może tego bardzo żałować.

Typ Redakcji: 2-1

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

Volley Gdańsk – BES-BLUM Kraken Team

Godz.: 21:00, boisko nr 3

Konfrontacja z Volley Gdańsk będzie ostatnia szansą drużyny BES-BLUM Kraken Team na odniesienie wygranej w sezonie Jesień’21. O tym, że po kilku sezonach w elicie drużyna BES-BLUM spadnie z ligi, wiedzieliśmy od dawna. Mimo wszystko, brak choćby jednej wygranej w sezonie jest zaskoczeniem. Przypomnijmy, że wciąż mówimy o drużynie, która w przeszłości zajmowała w pierwszej lidze miejsca, które gwarantowały im spokojne utrzymanie. Obecnie jest jak jest i nie ma co nad tym lamentować. Będąc całkiem szczerym musimy napisać, że pomimo słabszej postawy na parkiecie, wiele drużyn występującej w SL3 mogłoby się od drużyny Ryszarda Nowaka uczyć podejścia do sportu. Chodzi o to, że mimo, iż los drużyny był od dawna przesądzony to zespół się nie załamywał, a w każdym spotkaniu wychodził i robił ile w ich mocy, aby powiększyć swoją zdobycz punktową. Za postawę sportową chwalimy, bowiem w obecnym sezonie, w przypadku innych ekip różnie z tym bywało. Pożegnanie z elitą nie będzie jednak łatwym zadaniem. W sześciu dotychczas rozegranych spotkaniach pomiędzy drużynami, Volley Gdańsk wygrywał za każdym razem. Co ciekawe jednak, BES-BLUM aż w pięciu z sześciu spotkań wygrywał po jednym secie. Nie inaczej było również w sezonie zasadniczym, w meczu do którego doszło 21 września. Jak będzie tym razem?

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 3-0

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

CTO Volley – MPS Volley

Godz.: 21:00, boisko nr 2

Nie będziemy Was czarować. Takie mecze jak ten są absolutnie najgorszymi z możliwych. Możecie nam wierzyć lub nie, ale kilku ligowców w ostatnim czasie sugerowało, że gdy CTO przed meczem będzie miało zapewniony tytuł mistrzowski to mogą mieć kolokwialnie mówiąc wywalone na mecz z MPS-em, przez co Ci zdobędą punkty, które dadzą im trzecie miejsce w lidze. Przyznamy, że byliśmy zaskoczeni tymi podejrzeniami. Wyobraźmy sobie sytuację, że MPS zdoła wygrać seta, czy nawet mecz i finalnie znajdzie się na podium. Czy gdy tak się stanie to te same osoby, które miały podejrzenia utwierdzą się w swoim przekonaniu? Jako Redakcja potrafimy sobie wyobrazić scenariusz, w którym w meczu dojdzie do podziału punktów, a na parkiecie rządzić będzie duch sportowej rywalizacji. O tym, że MPS jest w stanie powalczyć z CTO świadczy niedawny turniej w Giżycku, w którym CTO wygrało co prawda z MPS-em, ale ten przez długie fragmenty wyglądał całkiem nieźle. Podsumowując, ani jednej ani drugiej drużyny nie podejrzewamy o próby ‘układania się’. Jesteśmy przekonani, że mająca ogromne ambicje ekipa CTO Volley będzie dążyła do tego, by pobić rekord liczby wygranych spotkań bez straty seta, który wynosi właśnie  trzynaście. To, co z pewnością działa na plus MPS-u to fakt, że o godzinie 19:00 swoje spotkanie zagra Drean Volley czyli drużyna, z którą MPS powalczy o trzecie miejsce. Może się zatem okazać, że brązowe medale Miłośnicy Piłki Siatkowej zapewnią sobie, zanim przyjadą do hali treningowej Ergo Areny.

Typ Redakcji: 3-0

Typ Eksperta (Maciej Kot): 2-1

Typ Eksperta (Agnieszka Pasternak): 3-0

Start a Conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.